Mi is az e-Jogi Navigátor(R)?


Mi is az az e-Jogi Navigátor(R)? A dr.Németh & dr.Haraszti Ügyvédi Iroda e-kiadványa. Mégpedig egy olyan havi összeállítás, amely: 1) Mindig közérthető jogi témájú magyarázatokat, 2) Mindig azonnal (már az olvasás másnapján is) hasznosítható ügyvédi tippeket, 3) Sőt, a szerződéskötés és a szerződésfelmondás világában szükséges hasznot hozó ügyvédi tanácsokat, 4) És még sok minden mást is tartalmazó havi értesítő, cégtulajdonosok és ingatlan tulajdonosok számára.
JÓL HANGZIK? ITT MÁRIS KÉRHETED, sőt, előtte azt is megnézheted, vajon miről szóltak a legutóbbi számok.

2012. január 27., péntek

Biztonságos-e - és egyáltalán: mire jó - az ügyvédi letét?

A minap olvastam egy hírportálon arról, hogy egy győri kollégám hány millió forintot tüntetett el az általa ügyvédi letétben kezelt összegekből. Szegény - mint mondta - nagy nyomás alatt volt, ezért kényszerült hozzányúlni a mások pénzéhez.



Tehát: nem biztonságos az ügyvédi letét!?

Megnyugtatlak Kedves Olvasóm, ez a kolléga már nem az ügyvédi kamara tagja és a büntetőbíróság előtt várja az ítéletét. És a nyilvános ítélethirdetés biztosan elrettentő lesz minden ügyvéd kolléga részére, hogy nehogy felhasználja a mások részére őrzött összegeket saját egyéni céljai támogatására.  Az említett eset - szerencsére - kivételes, és elmondható: az ügyvédek 99%-a biztonsággal kezeli ügyfelei pénzét, nagy értékű vagyontárgyait abból a célból, hogy a letéti szerződésben foglalt feltételek megvalósuljanak.

Az ügyvédi letétkezelést nemcsak az ügyvédi törvény, hanem az ügyvédi kamarai etikai szabályzatok is védik, és a magyar Polgári Törvénykönyv is tartalmaz rendelkezéseket a letéttel kapcsolatos jogokról és kötelezettségekről.

Mire jó és mikor alkalmazható hát az ügyvédi letéti őrzési konstrukció egy-egy ügyben?

Vannak olyan helyzetek, amikor a szerződő partnerek között még nem 100%-os a bizalom, de azért szeretnék, hogy a gazdasági ügylet létrejöjjön, lehetőleg a legnagyobb jogi biztonsággal. Ilyenkor maguk közé beékelnek egy ügyvédet. Akinek az lesz a szerepe, hogy az ügyvédi letéti szerződésben leírt részletes feltételek megvalósulása esetén az abban foglalt koreográfia szerint fizesse ki /adja ki a szerződésben megnevezett félnek (ő a jogosult) a letétbe tett pénzösszeget vagy tárgyat. Ebben a szituációban az ügyvéd az ún. letéteményes, az, aki a letétet adja a letevő, aki kapja őt pedig jogosultnak, vagy kedvezményezettnek hívjuk.

Van-e az ügyvédi letétkezelésnek díja, költsége?

Igen, van, de ez ügyenként eltérő lehet. A letétkezelő ügyvéd díjszabása mondja meg, milyen költséggel kezeli majd a letétet. Ezt a feleknek be kell kalkulálniuk a letéti konstrukció finanszírozásába. (Pl. olyan megállapodás is lehetséges, hogy az ügyvéd nem kér letétkezelési díjat, viszont a letét kamatait ő használhatja fel. Minden megállapodás a kezelt összeg nagyságától, hozadékától függ....)

Azonban általánosságban azt mondhatom: az ügyvédi letét kezelése mindig sokkal de sokkal kevesebbe kerül majd, mint amennyi előnyt nyújt a letétet alkalmazó partnerek számára. 


Itt, most nézz jobbra, és ha tetszik ez az írásom, mielőtt tovább olvasod, máris írd be e-mailcímedet a bejelentkezéshez (blogkövetéshez, e-maillel a jobb oldali menüsorban), így a következő hasznos írásomat és az azonnal ügyvédi tippjeimet is azonnal megkapod, amint közzé tettem. Tedd magad nyilvánossá, én is hadd tudjam meg, hogy Te is itt vagy velem.  Köszönöm.
Kérjünk mindig letéti igazolást!

És sose feledjük el: amikor a letét az ügyvédhez megérkezik, arról azonnal kérjük el a letéti igazolást, amely ne csak azt tartalmazza, hogy mekkora összeg vagy milyen vagyoni érték került letevésre, hanem azt is, hogy annak kiadása mikor, kinek és milyen feltételek beállta esetén fog majd megtörténni. Ha az ügyvédi letéti igazolás ennél szűkszavúbb, nyugodtan kérjük annak kibővítését, hiszen mindenkinek érdeke, hogy minél egyértelműbb és minél jobban tervezhető ügyletek valósuljanak meg. Ezt az igényünket már előre jelezzük a letéti konstrukció kialakításánál (még a szerződés aláírása előtt), így nem meglepetésként, hanem jogos elvárásként merül majd fel részünkről ez a plusz feltétel.

És vajon mi az a legfontosabb 2 szempont, amely nélkül szinte sohasem képzelhető el sikeres ügyvédi letéti konstrukció?

1.) Csak általunk ismert ügyvédnél helyezzünk el letétet, lehetőleg olyannál, akivel már többször is volt pozitív tapasztalatunk ügyeink intézésekor (netán már letétkezelésben is megszolgálta bizalmunkat.).

2.) Ha erre nincs módunk, mert a másik fél ragaszkodik saját jogi képviselőjéhez, akit mi még nem ismerünk, akkor bízzunk meg a kollégában, de akkor is kössünk alapos ügyvédi letéti szerződést, és azt mutassuk meg saját jogászunknak is. Így biztosan olyan megállapodás születik, amely nemcsak a felek teljeskörű akaratát tükrözi majd, hanem a "Több szem többet lát" hasznos elvének alkalmazásával majdnem minden hibalehetőség kiszűrésre kerülhet az aláírás előtt.

Melyek a leggyakoribb ügyek, melyekben letétkezelésre kerülhet sor? 

Irodám tapasztalatai alapján az alábbi ügyekben fordult elő a leggyakrabban ügyvédi letét alkalmazása:

- nagy értékű ingatlanügyek (különösen olyan szerződések esetében, amelyekben valamely később megvalósuló feltételtől függött a vételár bizonyos részének kifizetése);

- kereskedelmi szerződések (kifejezetten a hosszabb távú ügyletekben merülhet fel letétkezelő ügyvéd bevonása a partnerek elszámolásaiban);

- engedményezési ügyekben (ahol a partnerek elszámolásaihoz vettek igénybe közreműködő ügyvédet, aki csak a közös elszámolások után fizethette ki a jogosultat);

- nagy értékű projektekben (ahol a hosszú távú bevételszerzés és a kiadások közös finanszírozás igényelte az ügyvédi letéti elszámolásokat és a letéti számlára történő befizetéseket).

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése